Navrhované zmeny Bazilejského dohovoru v oblasti textilného odpaduohrozujú snahy textilného obehového hospodárstva.
V januári 2024 sme sa stali členmi platformy pre obehové hospodárstvo Circular Slovakia.
Myšlienka spájania partnerov pri podpore obehového hospodárstva na Slovensku vznikla v roku 2018.
Výsledkom viacerých stretnutí zainteresovaných strán z verejného, súkromného a mimovládneho sektora bolo prijatie konsenzu o vzniku národnej iniciatívy zastrešujúcej problematiku obehového hospodárstva. Toto úsilie pod hlavičkou verejno-súkromného partnerstva vyústilo do založenia platformy pre obehové hospodárstvo.
Ďalšie informácie nájdete na adrese www.circular-slovakia.sk.
Nové Hodnotenie životného cyklu (LCA) vydané Európskym priemyslom opätovného používania a recyklácie textilu potvrdilo značné úspory CO2 a vody pri opätovnom používaní textílií v porovnaní s výrobou nového oblečenia. Vplyv opätovného použitia textílií na životné prostredie je 70-krát nižší, a to aj pri zohľadnení celosvetového vývozu na opätovné použitie vrátane emisií z dopravy.
Štúdia konkrétnejšie odhalila, že sa ušetrí masívne 3 kg CO2 na každé oblečenie vysokej/strednej kvality, ktoré sa opätovne použije. Zatiaľ čo len 0,01 % vody je potrebné na opätovné použitie v porovnaní s množstvom vody použitej na výrobu nového oblečenia.
Tieto výsledky prichádzajú na pozadí toho, že EÚ len pred niekoľkými mesiacmi spustila svoju stratégiu pre trvalo udržateľný textil a požiadavky, aby členské štáty začali zbierať textil oddelene do roku 2025.